برای جایگزینی دندان های از دست رفته، دندانپزشک گزینه های مختلفی را پیش روی شما می دهد که هر یک از نظر قیمت و پیچیدگی روند درمان متفاوت هستند. برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید با دندانپزشک خود مشورت و همکاری کنید. در ادامه انواع پروتز دندان را بررسی می کنیم.

انواع پروتزهای دندانی:

پروتز کامل:

پروتز کامل برای فک بالا و پایین ساخته می شود و زمانی استفاده می شود که تمام دندان ها از بین رفته باشند. با مراقبت صحیح یک دست دندان می تواند تا ۱۰ سال و یا بیشتر دوام بیاورد.

پروتز پارسیل:

پروتز پارسیل زمانی توصیه می شود که یک یا چند دندان طبیعی در نواحی مختلف دهان از دست رفته باشند. این نوع پروتز علاوه بر اصلاح وضعیت جویدن بیماران مانع از تغییر موقعیت سایر دندان ها می شود.

دندان مصنوعی ثابت:

از انواع ان میتوان به بریج، ایمپلنت و اوردنچر اشاره کرد. ایمپلنت و بریج با هزینه بیشتری نسبت به پروتز متحرک همراه هستند. انواع اصلی این نوع پروتز دندان عبارتند از:

بریج ثابت:

بریج ثابت با اتصال یک دندان مصنوعی به دندان طبیعی مجاور در هر طرف برای جایگزینی دندان از دست رفته به کار می رود.

ایمپلنت:

ایمپلنت جایگزین ریشه دندان از دست رفته میشود و به روش جراحی در استخوان قرار داده شده و پس از مدتی به آن جوش می خورد. سپس، در برخی موارد بلافاصله و گاهی تا شش ماه بعد، دندان مصنوعی روی آن بارگذاری می شود.

پروتز متحرک مبتنی بر ایمپلنت:

ایمپلنت هایی که در فک کاشته شده اند، برای حمایت از یک دندان مصنوعی به کار می روند. مدل های نواری و توپی امکان برداشته شدن پروتز از روی ایمپلنت را فراهم می کنند. در عین حال، برای حرف زدن و غذا خوردن، پروتز از ثبات کافی در فک برخوردار است.

مراقبت از دندان مصنوعی:

تفاوتی ندارد که از کدام روش جایگزینی دندان از دست رفته استفاده می کنید. مراقبت از پروتز، نقش زیادی در سلامت شما و طول عمر دندان مصنوعی دارد. همانند دندان طبیعی، بعد از هر بار مصرف غذایی باید پروتز را مسواک بزنید و تمیز کنید. در صورتی که پروتز شما قابل جابه جایی است، شب ها آن را از دهان خود خارج کنید و در محلول تمیز کننده مخصوص قرار دهید.

دندان مصنوعی در ارتقا کیفیت زندگی افراد شامل حرف زدن، غذا خوردن و ارتقا اعتماد به نفس جایگاه مهمی دارد. در صورتی که یک یا تمام دندان های خود را از دست داده اید، برای بررسی گزینه های درمان با کلینیک دندانپزشکی ما تماس حاصل کنید.

منبع:

mydenturecare