مینی ایمپلنت راه حل پیشرفته ای برای بیمارانی است که واجد شرایط دریافت ایمپلنت های سنتی نیستند. این پست ها بری بیمارانی توصیه می شود که تراکم استخوان فک در آنها ضعیف است. به دلیل سایز کوچک تر، این نوع ایمپلنت تاثیر کمتری بر استخوان اطراف آن دارد و به طور کلی نیازی به درمان های پیش نیاز مانند پیوند استخوان یا سینوس لیفت نیست.

مینی ایمپلنت چیست؟

مینی ایمپلنت بسیار شبیه ایمپلنت سنتی است اما به لحاظ سایز نصف آن است. روی پست تیتانیومی یک توپ قرار دارد که داخل یک حلقه O شکل می افتد. در نتیجه پروتز با ثبات کافی روی بافت لثه قرار می گیرد. از آنجا که این توپ فلزی بخشی از پست است، نیازی به جراحی دوم برای دریافت اباتمنت نیست. مینی ایمپلنت ها می توانند از روکش ثابت، بریج، و پروتز حمایت کنند و شکل و کارکرد دندان طبیعی را تقلید کنند.

بیماران واجد شرایط:

احتمال واجد شرایط بودن بیمار برای این روش درمانی به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله تعداد دندان ها و میزان تحلیل استخوان فک. برای تشخیص این امر از تکنولوژی مدرن تصویربرداری استفاده می شود. معمولا بهترین افراد واجد شرایط برای این روش درمانی بیماران مسنی هستند که به دلیل پوکی استخوان یا از دست رفتن زودهنگام دندان ها دچار تحلیل استخوان فک شده اند. این روش برای افرادی مناسب است که توان انجام عمل های سنگین مانند پیوند استخوان را ندارند.

ایمپلنت سنتی در مقایسه با مینی ایمپلنت:

ایمپلنت های سنتی برای ثبات کافی تا حد زیادی به بافت اطراف خود نیازمند هستند؛ بنابراین بیمارانی که دچار تخریب استخوانی شدید شده اند نمی توانند از این روش استفاده کنند. برای اجرای این روش در این دسته بیماران، به درمان های مکمل و طولانی مدت مانند جراحی پیوند استخوان و سینوس لیفت نیاز است.

در مقایسه، مینی ایمپلنت ها معمولا به روش های آماده سازی نیازی ندارند. در برخی موارد، هزینه استفاده از این روش به دلیل کوتاه تر بودن پست ها کمتر است. اما این نوع ایمپلنت نیز برای هر کسی مناسب نیست. به طور کلی، ایمپلنت های معمولی ثبات و پایه بهتری دارند. برای انتخاب بهترین گزینه درمانی، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

روش جراحی:

مینی ایمپلنت با کمترین تهاجم در فک قرار می گیرد. این روش را می توان در یک جلسه انجام داد. جراحی تحت بی حسی یا آرامبخش انجام می شود. بسته به سلامت فک بیمار، ممکن است پروتز در همان جلسه روی ایمپلنت قرار گیرد. در صورتی که فک به زمانی برای بهبودی نیاز داشته باشد، بیمار از یک دست پروتز موقت استفاده خواهد کرد تا از راحتی وی اطمینان حاصل شود.

منبع:

ftbenddental