امروزه ایمپلنت بهترین گزینه برای جایگزینی دندان های از دست رفته است که شباهت زیادی به دندان طبیعی دارد. این تنها روشی است که موجب وارد شدن آسیب به دندان های طبیعی نمی شود و کیفیت کلی زندگی بیمار را ارتقا می بخشد. ایمپلنت دندان از تحلیل استخوان فک که با از دست دادن دندان های طبیعی شروع می شود جلوگیری می کند. اما محدودیت سنی دریافت ایمپلنت مانع از آن شده است که هر کسی بتواند از آن بهره ببرد.

محدودیت سنی دریافت ایمپلنت: افراد جوان

متاسفانه، کودکان و نوجوانان کاندیدای مناسبی برای این روش درمانی نیستند. این محدودیت به دلیل رشد استخوان های فک همانند سایر اعضای بدن در سنین رشد است. بدین صورت که کاشت ایمپلنت در دهان یک کودک، می تواند مانع از رشد صحیح و متقارن فک شود. علاوه بر دفرمه شدن در فک، وجود ایمپلنت در فک یک کودک می تواند موجب تغییر موقعیت سایر دندان ها و بروز مشکلات جدی ارتودنسی شود.

به طور طبیعی، کودکان با هم متفاوت هستند و هر یک با نرخ خاصی رشد می کنند. بنابراین عمل کردن به توصیه دندانپزشک در تعیین زمان دریافت ایمپلنت در کودکان و نوجوانان اهمیت زیادی دارد. به صورت کلی، کمترین سن دریافت ایمپلنت در مردان ۱۸ سال و در زنان ۱۴ سالگی است. هر چند هیچ پدر و مادری نمی خواهد فرزندش را بدون دندان ببیند، اما بهتر است حداقل تا زمان رشد کامل فک، کودک از دندان مصنوعی برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کند.

محدودیت سنی دریافت ایمپلنت: بیماران مسن

دندانپزشکان حتی تجربه کاشت ایمپلنت در افراد ۹۰ ساله را هم داشته اند. هر چند این روش با حداقل تهاجم صورت می گیرد و نوعی درمان سرپایی است، اما به هر حال از روش های جراحی به شمار می رود. بنابراین، بیمار باید برای تحمل جراحی و دوره بهبودی از سلامت و قوای کافی برخوردار باشد. برای دریافت ایمپلنت در سنین بالاتر، هیچ نوع محدودیتی به غیر از شرایط سلامت عمومی فرد وجود ندارد. رعایت بهداشت دهان و دندان و شرایط بالینی مساعد در بیمار از مهم ترین فاکتورهای امکان دریافت ایمپلنت هستند.

ممکن است فردی در ۵۰ سالگی بیمار باشد و فردی دیگر در ۸۹ سالگی از شرایط جسمی ایده آلی برخوردار باشد. بنابراین تصمیم گیری بر سر امکان دریافت ایملپنت در افراد مسن، به شرایط جسمی و سابقه پزشکی وی بستگی دارد. با این وجود، بسیاری از بیمارانی که در سنین بالا، دندان های خود را با ایمپلنت جایگزین کرده اند، از بهبود کیفیت زندگی خود ابراز رضایت کرده اند. هیچ کس از سال های باقی مانده عمر خود باخبر نیست. حتی اگر تنها چند سال از عمر بیمار باقی مانده باشد، صرف هزینه برای داشتن یک زندگی بهتر و راحت تر، بسیار بهتر از باقی گذاشتن پول در این دنیاست.

منبع:

sheendental