هدف اصلی عصب کشی یا درمان کانال ریشه نجات دندانی است که دچار عفونت و پوسیدگی شدید شده است. هر یک از دندان های شما از سه لایه تشکیل شده اند: مینا (لایه محافظ بیرونی)، عاج (لایه میانی دندان) و پالپ (که اعصاب و عروق خونی در آن قرار دارد).

هنگامی که پوسیدگی به لایه داخلی دندان می رسد، به منظور نجات دندان، به عصب کشی نیاز خواهید داشت. دندانپزشک باید پالپ آلوده و سایر قسمت های پوسیده دندان را حذف کند.

در ادامه به روش عمومی انجام این نوع درمان می پردازیم.

تشخیص نیاز به عصب کشی:

ابتدا دندانپزشک مقدار پوسیدگی دندان را بررسی می کند. اگر پوسیدگی به لایه داخلی دندان رسیده باشد، به عصب کشی نیاز خواهید داشت.

مراحل درمان:

برای آماده سازی دندان برای عصب کشی، ابتدا یک بی حسی موضعی به منطقه اطراف دندان آسیب دیده تزریق می شود. بی حسی موضعی دارویی است که از احساس درد در ناحیه آسیب دیده پیشگیری می کند.

سپس ممکن است برای پیشگیری از ورود باکتری به دندان، دور دندان آسیب دیده یک رابر دم کشیده شود.

برای دسترسی به پالپ آلوده، دندانپزشک با یک مته دندانپزشکی حفره ای در دندان ایجاد می کند.

اگر درمان برای یکی از دندان های جلو صورت گیرد، دندانپزشک از پشت دندان به پالپ می رسد. اما برای دندان های عقب مستقیما از سطح جونده برای تراش حفره دسترسی استفاده می کند.

تمیز کردن دندان:

در این مرحله، دندانپزشک با استفاده از فایل های مخصوص درمان ریشه ، پالپ و سایر آلودگی هارا از داخل کانال ریشه خالی می کند.

قطر فایل ها متفاوت است. بدین ترتیب دندانپزشک می تواند دندان را برای دریافت مواد پر کننده آماده کند.

پر کردن و بستن کانال ریشه:

بسته به وضعیت دندان شما، ممکن است دندانپزشک آن را به طور موقت پر کند و یک هفته بعد از شما بخواهد برای پر کردن دائمی دندان به مطب مراجعه کنید.

به طور معمول، اگر هیچ گونه عفونتی در دندان وجود نداشته باشد، دندان همان موقع پر می شود و به جلسه بعدی نیازی نخواهد بود.

مراقبت های پس از درمان:

بی حسی موضعی چند ساعت طول می کشد، پس مراقب جویدن و آسیب رساندن به بافت داخلی دهان خود باشید. درصورتی که آرامبخش دریافت کرده اید، از کسی بخواهید شما را به خانه برساند.

درد و ناراحتی در چند روز اول پس از درمان طبیعی است. اما اگر درد شدید است، بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید. مانند قبل دندان خود را روزی دو بار مسواک کنید و بین آن را نخ دندان بکشید.

منبع:

greenspointdental