عصب کشی دندان با هدف نجات دندانی انجام می شود که به شدت پوسیده است. دندانپزشک این روش درمانی را برای حذف باکتری ها و بافت مرده و یا ملتهب از داخل کانال دندان انجام می دهد.

برخلاف آنچه شنیده اید، عصب کشی دندان با درد زیادی همراه نیست. تکنیک و تکنولوژی های مدرن کمک کرده اند که درمان ریشه به روشی نسبتا راحت تبدیل شود که تکمیل آن تنها به یک یا دو جلسه درمانی نیاز دارد.

علت نیاز به عصب کشی:

معمولا، زمانی درمان ریشه یا عصب کشی توصیه می شود که پوسیدگی در عمق دندان نفوذ کرده باشد. در این عارضه، پالپ داخلی به دلیل ورود باکتری ها از مسیر یک ترک یا پوسیدگی شدید در دندان به شدت ملتهب ویا عفونی می شود. عدم درمان، باعث شدت یافتن عفونت و ابتلا به آبسه دندان می گردد. به همین دلیل مراجعه سریع به دندانپزشک، نقش زیادی در نجات دندان دارد.

روش انجام عصب کشی دندان: گام به گام

دندانپزشک با استفاده از یک سوزن موضع را بی حس می کند تا بیمار چیزی حس نکند. پس از بی حس شدن موضع، ممکن است دندانپزشک برای جدا و خشک نگه داشتن دندان از یک ورق رابر استفاده کند.

در ادامه، دندانپزشک از یک ابزار کوچک مانند دریل برای باز کردن بخش بالایی دندان جهت دسترسی به داخل دندان استفاده می کند. سپس، دندانپزشک از فایل های کوچک در سایزهای مختلف برای برداشتن پالپ آسیب دیده از داخل دندان استفاده می کند. از این فایل ها برای شکل دهی به کانال های داخلی دندان و ریشه استفاده می شود. داخل کانال ها با آب تمیز می شود تا بقایای پالپ از آن خارج شود. در این مرحله ممکن است دندانپزشک از مواد ضدعفونی کننده مخصوص برای کشتن باکتری های باقی مانده و کاهش ریسک عفونت استفاده کند.

زمانی که کانال ریشه کاملا تمیز و خشک شد، دندانپزشک آن را پر می کند. دندان با استفاده از پانسمان موقت بسته خواهد شد و بیمار باید تا زمان آماده شدن روکش دائمی یا سایر روش های بازسازی دندان صبر کند.

مراقبت های پس از عصب کشی:

رعایت نکات بهداشت دهان و دندان و مراقبت از دندان و لثه ها پس از عصب کشی ضروری است. در برخی موارد از دندان درمان شده عکس رادیوگرافی تهیه می شود تا از رفع شدن تمام علائم عفونت اطمینان حاصل گردد.

برای اطمینان از بهبودی سریع از دستورالعمل های دندانپزشک خود پیروی کنید. تا ۲۴ ساعت پس از درمان، با مواد غذایی نرم تغذیه کنید و از دندان مخالف برای جویدن مواد غذایی استفاده کنید. روزی دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. با مراقبت صحیح، یک دندان عصب کشی شده می تواند تا پایان عمر سالم بماند.

منبع:

colgate