امروزه متخصصان دندانپزشکی از رادیوگرافی دیجیتال دندان برای شناسایی، تشخیص، درمان و نظارت بر عوارض و بیماری های دهان و دندان استفاده می کنند. رادیوگرافی دیجیتال نوعی تصویربرداری است که از سنسورهای اشعه ایکس دیجیتال استفاده می کند تا جایگزین فیلم سنتی شود. این روش تصاویری کامپیوتری و دقیق از دندان، لثه، و دیگر بافت های دهان ارائه می دهد.

انواع روش های تصویربرداری:

تصاویر دندانپزشکی دیجیتال به سه روش به دست می آیند: روش مستقیم، روش غیر مستقیم و روش نیمه غیر مستقیم. روش مستقیم از یک سنسور الکترونیکی استفاده می کند که در دهان قرار می گیرد و تصاویر به وسیله آن ضبط می شود. روش غیر مستقیم از یک اسکنر فیلم اشعه ایکس برای مشاهده اشعه ایکس سنتی به عنوان تصاویر دیجیتال استفاده می کند. تکنیک دیجیتالی نیمه غیر مستقیم ترکیبی از سنسور و اسکنر برای تبدیل اشعه ایکس دندان به فیلم های دیجیتال است.

کاربرد رادیوگرافی دیجیتال دندان:

رادیوگرافی دیجیتال دندان را می توان از داخل یا خارج از دهان گرفت. عکس برداری از داخل دهان که رایج ترین شیوه تصویربرداری دندانپزشکی است، جزئیات کاملی را ارائه می دهد و برای تشخیص حفره، نیاز به عصب کشی، تشخیص وضعیت رشد دندان و بررسی سلامت دندان و استخوان استفاده می شود. عکس برداری از خارج دهان به اندازه مدل قبلی جزئیات را نشان نمی دهد و برای شناسایی مشکلات یک دندان استفاده نمی شود. از این روش برای شناسایی دندان نهفته، بررسی رشد فک، شناسایی مشکلات بالقوه بین دندان ها، اختلال مفصل فک و دیگر مشکلات استخوان های صورت استفاده می شود.

مزایای رادیوگرافی دیجیتال دندان:

مزایای رادیوگرافی دیجیتال دندان در مقایسه با روش های سنتی عبارتند از:

رادیوگرافی دیجیتال پوسیدگی های کوچک و پنهان بین دندان ها یا زیر ترمیم های موجود (پرکننده ها)، عفونت های استخوانی، بیماری لثه (پریودنتال)، آبسه یا کیست ها، ناهنجاری های رشدی و تومورها را نشان می دهد که با یک معاینه ساده قابل تشخیص نیستند.

رادیوگرافی دیجیتال را می توان بلافاصله بر روی هر صفحه نمایش کامپیوتری مشاهده کرد. بدین ترتیب دندانپزشک می تواند کنتراست و جزئیات تصویر را تغییر دهد و بدون از دست دادن کیفیت به جزئیات بیشتری دسترسی یابد.

تشخیص زودهنگام و درمان مشکلات دندان می تواند باعث کاهش زمان، پول و میزان درد و ناراحتی شما شود.

تکنولوژی ذخیره سازی میکرو دیجیتال امکان ذخیره سازی داده های بیشتری را در فضای کمتر فراهم می کند.

رادیوگرافی دیجیتال دندان، فرایندهای شیمیایی و دفع زباله های خطرناک را حذف می کند، بنابراین جایگزینی “سبز” و سازگار با محیط زیست است.

رادیوگرافی دیجیتال را می توان به راحتی برای سایر دندانپزشکان ارسال کرد.

حسگرهای دیجیتال به اشعه X ، حساسیت بیشتری دارند و به ۵۰ تا ۸۰ درصد تابش کمتر نسبت به روش های سنتی نیاز دارند. بنابراین استفاده از آن در دندانپزشکی اطفال  و زنان باردار موجب اطمینان خاطر بیماران خواهد بود.

ویژگی های رادیوگرافی دیجیتال، از جمله کنتراست، رنگ آمیزی، حالت سه بعدی، وضوح، زوم و غیره، به تشخیص و تفسیر بهتر وضعیت توسط دندانپزشک کمک می کنند که به نوبه خود موجب ارائه خدمات بهتر به بیمار می شود.

تصاویر دیجیتال دندانپزشکی را می توان به راحتی در سابق الکترونیک بیمار ذخیره کرد. بدین ترتیب امکان ارسال سریع تر پرونده به شرکت های بیمه و سایر متخصصان دندانپزشکی برای مشاوره فراهم می آید. این مزیت موجب افزایش سرعت روند درمان و بازپرداخت توسط شرکت های بیمه می گردد.

منبع:

yourdentistryguide