اجازه ندهید بین آن همه معاینات و سونوگرافی های زنان و زایمان، فرصتی برای معاینات دندانپزشکی باقی نماند. مراقبت از دندان ها و انجام معاینات دندانپزشکی در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد و کاملا بی خطر است. در این دوره نه تنها می توانید درمان هایی مانند جرم گیری و پر کردن پوسیدگی دندان ها را انجام دهید بلکه دندانپزشک می تواند به شما در رفع هر گونه علائم دندانپزشکی مرتبط با بارداری کمک کند.

هر چند بر مراقبت های دندانپزشکی در این دوره تاکید زیادی می شود اما بسیاری از زنان به دلیل نگرانی های رایج از مراجعه به دندانپزشک خودداری می کنند. در ادامه برخی از مسائل رایج دهان و دندان در دوره بارداری را بررسی می کنیم.

چه زمانی بارداری خود را به دندانپزشک اطلاع دهیم:

حتی اگر شک به بارداری دارید، مسئله را به دندانپزشک خود اطلاع دهید. مدت زمان بارداری، داروهای مصرفی و توصیه های خاصی که پزشک زنان به شما داشته است را با دندانپزشک در میان بگذارید. در صورتی که بارداری پر خطری را پشت سر می گذارید یا دچار عارضه پزشکی خاصی هستید، ممکن است دندانپزشک توصیه کند که برخی درمان ها برای شما به تعویق بیفتد.

تاثیر بارداری بر دهان:

اگرچه بسیاری از زنان نه ماه بارداری را بدون هیچ گونه مشکل دهان و دندان سپری می کنند، اما بارداری می تواند شرایط را پیچیده کند. انجام معاینات روتین شش ماهه می تواند سلامت شما و جنینتان را تضمین کند. بروز مسائل زیر در این دوره رایج است:

ژنژیویت بارداری:

به دلیل تغییرات هورمونی در دوره بارداری، زنان متوجه تغییراتی در دهان خود خواهند شد. برخی از زنان دچار ژنژیویت بارداری می شود که به التهاب، تورم و حساسیت لثه اطلاق می شود. لثه های بیمار در اثر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دچار مقداری خونریزی خواهد شد. در صورتی که بیماری درمان نشود، ژنژیویت می تواند به انواع جدی تر بیماری لثه پیشرفت کند.

افزایش ریسک پوسیدگی دندان:

زنان باردار به دلایل متعدد مستعد پوسیدگی دندان هستند. در صورتی که شیرینی و کربوهیدرات بیشتری نسبت به قبل مصرف می کنید، ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوید. تهوع صبحگاهی نیز می تواند دندان شما را در معرض اسید قرار دهد و باعث تضعیف مینای دندان شود.

افزایش تجمع پلاک:

به دلیل افزایش تهوع بارداری، بسیاری از زنان با مسواک زدن مشکل پیدا میکنند. به همین دلیل ممکن است زمان کمتری را به این کار اختصاص دهند. تجمع پلاک از علل بیماری لثه و پوسیدگی دندان است. پوسیدگی شدید دندان می تواند موجب از دست رفتن دندان شود که در این صورت فرد به روش های جایگزینی دندان مانند بریج یا ایمپلنت نیاز خواهد داشت.

داروها:

دندانپزشک باید از تمام داروهای تجویزی و مصرفی شما باخبر باشد. برای امنیت بیشتر شما در دوره بارداری، دندانپزشک می تواند با پزشک زنان و زایمان شما مشورت کند. فراموش نکنید که دندانپزشک و پزشک زنان، هر دو، به سلامت شما و جنینتان فکر می کند. بنابراین هر سوالی را که در مورد داروهای تجویز شده دارید با آنها در میان بگذارید.

بی حسی در بارداری:

یکی از نگرانی های رایج زنان در مورد دندانپزشکی در دوران بارداری به استفاده از داروهای بی حسی مورد نیاز برای انجام درمان هایی مانند پر کردن دندان، درمان ریشه و کشیدن دندان مربوط می شود. تحقیقات نشان می دهند که استفاده از بی حسی دندانپزشکی در زنان باردار، هیچ تاثیری در نواقص مادرزادی، زایمان زودرس یا وزن نوزاد به هنگام تولد ندارد. انجام این درمان ها به خصوص در سه ماهه دوم با ایمنی بیشتری همراه است.

رادیوگرافی دندانپزشکی در دوران بارداری:

دیگر محل نگرانی برای مادران باردار نیاز به رادیوگرافی برای تشخیص های درمانی است. اما نگران نباشید. انجام این کار با در نظر گرفتن ایمنی شما و جنین انجام می گیرد. هر چند میزان تابش در رادیوگرافی دندانپزشکی بسیار کم است، اما دستیاران دنداپزشک شکم شما را با محافظ مخصوصی می پوشانند تا میزان تابش به آن به حداقل برسد.

منبع:

mouthhealthy