بیماری لثه یا بیماری پریودنتال در مراحل مختلف رخ می دهد. فرم خفیف این بیماری، ژنژیویت، با علائمی همچون قرمزی و خونریزی لثه همراه است. عدم درمان به پیشرفت بیماری به عارضه شدیدتر، (پریودنتیت) می انجامد. درمان بیماری های لثه به شدت عارضه، علت و علائم عارضه بستگی دارد. هدف کنترل عفونت است. دندانپزشک با معاینه بیمار از روند شروع درمان آگاهی می یابد.

روش های درمان بیماری های لثه:

جرم گیری عمیق:

اولین قدم در درمان بیماری های لثه، جرم گیری دقیق و عمیق است. برخلاف جرم گیری معمولی که بالای خط لثه صورت می گیرد، جرم گیری عمیق به زیر خط لثه می رود. برای انجام این کار، دندانپزشک از اسکیلینگ و روت پلنینگ بهره می گیرد. در روش اول کلیه جرم ها  از بالا و زیر خط لثه زدوده می شود. در روش دوم، سطوح ناهموار ریشه دندان، هموار و تمیز می شوند. این کار به اتصال مجدد بافت لثه به دندان کمک می کند.

دارودرمانی:

هیچ دارو یا کرم جادویی و خاصی برای درمان بیماری های لثه وجود ندارد. با این حال، به عنوان بخشی از روند درمان داروهای زیر تجویز می شوند.

آنتی بیوتیک موضعی در پاکت های پریودنتال:

دندانپزشک مقدار ژل یا ذرات دارویی را در پاکت های لثه وارد می کند. این داروها به تدریج آزاد شده و سایز پاکت را کاهش می دهد.

ژل آنتی بیوتیک:

برای کنترل عفونت و پس از جرم گیری عمیق، این ژل روی پاکت های پریودنتال کشیده می شود.

آنتی بیوتیک خوراکی:

برای عفونت های شدیدتر، نوع خوراکی آنتی بیوتیک تجویز می شود.

جراحی:

در صورتی که رعایت بهداشت دهان و دندان، جرم گیری و دارودرمانی در رفع مشکل موثر نباشند، بیمار به درمان های تخصصی تر نیاز خواهد داشت. در این شرایط، درمان های زیر توصیه می شوند.

جراحی پیوند لثه:

در این روش، جراح از قسمت دیگری از دهان، مانند کام، تکه از بافت را برداشته و ریشه دندان را با آن پوشش می دهد. این روش در پیشگیری از تخریب استخوان، پوسیدگی دندان یا رفع حساسیت دندان موثر است.

جراحی فلپ:

لثه ها برداشته می شوند تا جراح به جرمهای تجمع یافته در زیر خط لثه دسترسی یابد. سپس، بافت لثه در محل خود بخیه می شود تا به خوبی به آن متصل شده و از تجمع بیشتر پلاک جلوگیری شود.

استفاده از دهانشویه آنتی باکتریال نیز از روش های درمان بیماری های لثه است که به کنترل رشد و تکثیر باکتری ها کمک می کند. دهانشویه ها در شکل بدون نسخه و تجویزی در دسترس هستند.

درمان بیماری های لثه به بررسی و معاینه تخصصی نیاز دارد. دندانپزشک پس از معاینه وضعیت دندان و لثه ها، بهترین روش درمانی را برای حفظ و بازیابی زیبایی لبخندتان پیشنهاد خواهد کرد.

منبع:

webmd