ممکن است پس از معاینه، دندانپزشک به شما توصیه کند که به یک پریودنتیست یا متخصص درمان بیماری های لثه مراجعه کنید. بیماری پریودنتال نوعی عفونت باکتریایی است که بافت لثه را عفونی کرده و موجب التهاب، قرمزی، تورم و از دست رفتن استخوان زیر آن می شود. این بیماری می تواند یک یا چند دندان را تحت تاثیر قرار دهد. جراحی لثه از روش های درمانی مراحل پیشرفته بیماری است.

چگونه به بیماری پریودنتال مبتلا می شویم؟

بیماری پریودنتال با حضور باکتری در دهان و اتصال به دندان شروع می شود. باکتری ها تکثیر شده و به شکل پلاک تجمع می یابند. در صورتی که پلاک از روی دندان زدوده نشود، بافت لثه مجاور ملتهب شده و موجب ابتلا به ژنژیویت، اولین مرحله بیماری، می شود. هر روز مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از پیشرفت این بیماری جلوگیری می کند. در صورتی که پلاک و بقیای مواد غذایی از بین دندان ها برداشته نشود، ژنژیویت حادتر شده و بافت لثه عمیق شده و پاکت های پریودنتال شکل می گیرند. باکتری های در این پاکت ها تجمع کرده و به زیر خط لثه وارد می شوند. عدم درمان باعث آسیب به ریشه دندان و تخریب بافت نرم دهان می شود. دندان ها لق شده و بیمار به جراحی لثه نیاز پیدا خواهد کرد.

انواع جراحی لثه:

جراحی فلپ لثه:

در صورتی که عمق پاکت لثه بیشتر از ۵ میلیمتر باشد، پریودنتیست از این روش برای کاهش پاکت های پریودنتال استفاده خواهد کرد. بیمارانی که دچار پریودنتیت متوسط تا شدید هستند تحت درمان با این روش قرار می گیرند. جراح بافت لثه را برش می دهد تا آن را از روی دندان جدا کند. سپس با استفاده از دستگاه اولتراسونیک دندان و زیر خط لثه را از جرم و پلاک میکروبی تمیز می کند.

ژنژیوکتومی:

از این روش برای برداشتن بافت اضافی لثه استفاده می شود که روی دندان بیش از حد رشد کرده است. جراح در این روش بافت لثه را بی حس می کند و مقدار اضافی آن را می برد.

ژنژیووپلاستی:

این نوع جراحی لثه برای شکل دهی به بافت لثه در اطراف دندان استفاده می شود. در صورتی که بیمار دچار تحلیل لثه باشد و لثه از روی دندان کنار رفته باشد، ژنژیووپلاستی انجام می شود. در این نوع درمان، از روش پیوند لثه با استفاده از بافت کام دهان استفاده می شود. سپس بافت اهدا شده به محل تحلیل لثه بخیه زده می شود.

پس از جراحی لثه، پریودنتیست شما را از شیوه تمیز کردن دندان و لثه آگاه خواهد ساخت. بسته به روش درمان برای شما دهانشویه آنتی باکتریال تجویز خواهد شد. در صورتی که دچار علائم بیماری لثه هستید، برای معاینه و درمان با کلینیک دندانپزشکی ما تماس حاصل فرمایید.

منبع:

colgate