جراحی دهان و فک حوزه از رشته پزشکی است که به رفع اشکالات و آسیب های دهان، دندان و فک می پردازد. معمولا از تکنیک ها و روش های درمانی این حوزه برای جراحی دندان عقل، آماده سازی دهان برای دریافت پروتز دندان مصنوعی و اصلاح مشکلات فک ها  استفاده می شود.

انواع جراحی دهان و فک:

جراحی دندان عقل:

دندان عقل یا به دلیل نهفتگی یا ایجاد مشکل برای سایر دندان ها کشیده می شود. برخی از این مشکلات احتمالی عبارتند از:

  • عفونت به دلیل گیر کردن مواد غذایی پشت دندان عقل
  • ایجاد مال اکلوژن و درهم ریختگی دندان ها
  • ایجاد درد در بیمار

جراحی پریودونتیک:

جراحی پریودنتال به هر نوع عملیاتی گفته می شود که با هدف درمان بیماری یا اصلاح ناهنجاری های بافت نرم اطراف دندان انجام می گیرد. این بافت ها شامل استخوان آلوئولار، سمنتوم، لثه ها و رباط پریودنتال می شوند.

جراحی زیبایی دهان و دندان:

جراحی زیبایی دهان و دندان به تکنیک هایی اشاره دارد که با هدف بهبود ظاهر دندان و فک انجام می گیرند.

جراحی فک:

جراحی فک برای درمان طیف گسترده ای از اختلالات برای مثال بهبود وضعیت جویدن بیمار، رفع اشکالات گفتاری، کاهش فرسایش و سایش دندان ها، اصلاح شیوه بسته شدن فک، رفع عدم تقارن صورت، درمان اشکالات ارتودنسی مانند اپن بایت و اشکالاتی از این دست انجام می گیرند. اغلب از جراحی دهان و فک به همراه ابزارهای ارتودنسی برای اصلاح ناهنجاری های دندان و فک استفاده می شود.

بهبودی پس از جراحی دهان و فک:

خونریزی پس از جراحی دندان عقل تا یک روز پس از درمان طبیعی است. یک تکه گاز روی محل زخم قرار دهید و گاز بزنید. گاز زدن یک تی بگ چای نیز به دلیل وجود تانیک اسید باعث تشکیل لخته و کاهش خونریزی می شود. در صورت تداوم خونریزی با دندانپزشک خود مشورت کنید.

تورم صورت پس از جراحی دهان و فک طبیعی است. سر را بالاتر از بدن قرار دهید. روز اول جراحی می توانید کمپرس یخ روی صورت خود قرار دهید. تورم بین ۷ تا ۱۰ روز پس از جراحی از بین می رود. ممکن است تا چند روز پس از جراحی دچار کمی کبودی در صورت شوید. در صورت تداوم تورم پس از ۱۰ روز با دندانپزشک خود مشورت کنید.

میزان درد پس از جراحی به نوع آن بستگی دارد. دندانپزشک یا جراح داروهای ضروری برای رفع درد را برای شما تجویز خواهند کرد. در صورت تجویز آنتی بیوتیک، تمام داروها را طبق دستور مصرف کنید.

حداقل تا ۴۸ ساعت پس از جراحی استراحت کنید. فعالیت شدید بدنی تا دو روز پس از جراحی ممنوع است. معمولا روز پس از جراحی می توانید زندگی روزمره خود را از سر بگیرید.

تا ۲۴ ساعت پس از جراحی از شستشوی شدید دهان خودداری کنید. دهان را به آرامی با آب نمک بشویید. تف نکنید. اجازه دهید آب به آرامی از دهانتان خارج شود. اگر می توانید دهانتان را به قدر کافی باز کنید، دندان ها را به آرامی مسواک بزنید.

حداقل تا ۲۴ ساعت پس از جراحی، سیگار نکشید. سیگار کشیدن روند بهبودی را به تاخیر می اندازد و باعث بروز عارضه ای دردناک به نام حفره خشک می شود.

منبع:

drmassiah