دندان های سفیدتری می خواهید؟ برای داشتن لبخندی درخشان تر، دو گزینه پیش روی شماست: بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشک یا استفاده از محصولات خانگی.

هر دو گزینه سفید کردن دندان از عامل بلیچینگ بر پایه پراکسید استفاده می کنند. محصولات خانگی از پراکسید (کربامید یا هیدروژن پراکسید) با غلظت ۳ تا ۲۰ درصد استفاده می کنند اما روش های انجام گرفته در مطب دندانپزشک حاوی غلظت ۱۵ تا ۴۳ درصد هستند.

به طور کلی، هر چه عامل سفید کننده دندان بیشتر روی دندان قرار گیرد، دندان ها سفیدتر می شوند. از سوی دیگر، هر چه درصد پراکسید در محلول سفیدکننده بیشتر باشد، مدت زمان کمتری باید روی دندان قرار گیرد. طولانی تر شدن مدت سفیدکردن دندان باعث افزایش حساسیت آن می شود.

هر کدام از روش های فوق دارای مزایا و معایب مختص به خود هستند، اما پیش از استفاده از کیت های بلیچینگ دندان در خانه با دندانپزشک خود مشورت کنید. هر کسی با استفاده از این محصولات به نتیجه مطلوب نخواهد رسید. فراموش نکنید که بلیچینگ روکش پرسلین یا ترمیم کامپوزیت را سفید نمی کند.

بلیچینگ دندان در مطب:

سفید کردن دندان به دست دندانپزشک نتیجه سریع تر و قابل مشاهده تری در بر دارد. محلول بلیچینگ در این روش غلیظ تر از محصولات خانگی است. در عین حال، نور، گرما یا ترکیبی از هر دو می تواند سرعت و شدت روند سفید کردن دندان ها را بهبود ببخشد.

بهترین نتایج که در پی آن دندان سه تا هشت درجه سفیدتر می شود بعد از چندین جلسه درمانی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ای مشاهده می شود. قیمت سفید کردن دندان در مطب دندانپزشک به نوع روش و مواد به کار رفته بستگی دارد.

بلیچینگ دندان در خانه:

گزینه های زیادی برای سفید کردن دندان در خانه وجود دارد که برخی از رایج ترین آنها عبارتند از:

نوارچسب و ژل های سفید کننده دندان:

این محصولات به طور مستقیم روی دندان قرار می گیرند و نتیجه آنها بعد از ده روز تا دو هفته قابل مشاهده است.

سیستم های سفید کننده مبتنی بر تری دندان:

در این روش، یک گارد دهان حاوی ژل پراکسید از یک تا چند ساعت در روز روی دندان قرار می گیرد. بدین منظور می توانید از محصولات عرضه شده در داروخانه یا تری های سفارشی ساز توسط دندانپزشک استفاده کنید.

خمیردندان سفید کننده دندان:

تمام خمیردندان های سفیدکننده تا حدی ساینده هستند و موجب سفیدی دندان می شوند. با این حال، این دسته محصولات حاوی مواد خاصی هستند که لکه ها را از روی دندان از بین می برند.

حفظ نتایج:

به طور مشخص نتایج به دست آمده در مطب دندانپزشک واضح تر، سریع تر و ماندگارتر است. با این حال، از هر روشی که استفاده می کنید، برای حفظ نتایج باید روزی دو با مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و از موادی که باعث زرد شدن دندان ها می شوند پرهیز کنید. این مواد عبارتند از:

  • چایی سیاه و قهوه
  • نوشیدنی های الکلی
  • نوشابه ها
  • انواع توت و مواد غذایی رنگدانه دار
  • سس گوجه فرنگی و سویا

با دندانپزشک خود مشورت کنید:

استفاده از روش های بلیچینگ تا مدتی باعث حساسیت دندان می شود. از سوی دیگر، در صورت مصرف اشتباه، محصولات خانگی ممکن است موجب سوزش لثه ها شوند. به علاوه بهتر است استفاده از روش های بلیچینگ دندان تا بعد از خاتمه دوره بارداری به تعویق بیفتند. به همین دلیل حتی در صورت شک به بارداری، دندانپزشک خود را از این امر مطلع سازید.

سفید کردن دندان بهترین نتیجه را در افرادی با دندان های زرد دارد و کمترین اثر را روی دندان های قهوه ای دارد. اگر دندان های شما سیاه شده اند، شاید بلیچینگ اصلا روی دندان های شما جواب ندهد. پیش از انتخاب محصولات خانگی سفید کننده دندان، برای اطمینان از هدر ندادن وقت و پول خود، با دندانپزشک مشورت کنید.

منبع:

webmd